Sırt Ağrısı Neden Olur? - Sağlık Kenti

Sırt Ağrısı Neden Olur?

Sırt ağrısı günümüzde birçok insanı rahatsız eden rahatsızlıkların başında geliyor ilkokul çağlarındaki çocuklardan yetişkin insanlara kadar hemen herkeste zaman zaman sırt ağrıları ortaya çıkıyor. Eğer sırt ağrısı üst tarafta ise ki buna omurganın tepesi denilebilir, boyun bölgesinde meydana gelen ağrılara eşlik edebilir akut veya kronik olabilmektedir.

Genelde iş esnasında gün boyu düzgün durmamak bu tip boyun ağrılarına ve sırt ağrılarına neden olur. Sırtın ortasında meydana gelen sırt ağrıları büyük kas gruplarının tahrişi nedeniyle veya kaburga kemiği eklemlerinin disfonksiyonu nedeniyle ortaya çıkabilir. Alt sırt ağrıları ise diğer ağrılardan daha fazla yaygın olarak ortaya çıkar diskler fıtıklar ve aşırı kas gerilmeleri bu tür ağrılara yol açar. Akut sırt ağrıları genellikle en fazla 40 gün sürer ve kendi kendine iyileşebilir.

Eğer sırt ağrısı 40 günden daha uzun süre devam ederse bu tip ağrılara sabakut sırt ağrısı adı verilir. Kronik sırt ağrıları ise sürekli tekrarlayan 3 aydan daha fazla süren ağrılardır. Bazen hafif bazen şiddetli olabilirler ağır yük taşımak titreşime maruz kalmak düzgün durmamak omurga Kas ve eklemler de strese neden olur ve uzun süreli sırt ağrıları bu nedenle ortaya çıkar. Bu sırt ağrıları mesleki hastalıklar olarak kabul edilir. Genellikle ağır işlerde montaj işlerinde çalışan insanlarda bu tip sırt ağrıları görülür. Kronik sırt ağrıları felç osteoporoz kalp yetmezliği obezite ve kronik bronşit nedeniyle ortaya çıkabilir. Düzgün olmayan oturuş veya duruşlar kas gerginliğine yol açar bazen de egzersiz eksikliği nedeniyle ağrılar oluşur. Hem aşırı egzersiz ağrıya neden olur hem de hiç egzersiz yapmamak sırt ağrısına yol açar. Ağır egzersizlerden omurga blokajları kaslarda ve eklemlerde ve sinir çıkışlarında ağrıya yol açar. Yine bel fıtığı, sırt ağrısı nedenidir.

Bilindiği gibi diskler kıkırdak halka ile çevrelenmiştir ve bu yapı yumuşak uçlu omur gövdelerinden oluşuyor bunların arasında amortisör görevi gören yapılar vardır. Bu yapılar zarar gördüğünde disk kayar ve şiddetli sırt ağrıları ortaya çıkar. Siyatik sinirlerin sıkışması lumber bölgede omurilikten çıkan pelvisin altını birleştiren sinir köklerinde hasarlara yol açabilir.

sırt ağrısı neden olur

Siyatik sinirin zarar görmesi durumunda sırt ağrılarına ek olarak kalça ve ayaklara kadar ağrı oluşabilir insanlar yaşlandıkça spinal kolun aşınması ortaya çıkar yaşla birlikte gelen yıpranma ve eklem yırtıkları sırt ağrılarını arttırır. Bu insanlar sabah uyandıklarında bel ağrısı çekerler hareket ettikçe ağrı azalır yine kronik romatizmal enflamasyon hastalığı da sırt ağrısına yol açar kemik kaybı özellikle kadınlarda menopozdan sonra ortaya çıkar ve kemikler kırılgan hale gelir sırt ağrısı menopozla yakından ilişkilidir.

Yine sırt ağrısına neden olan hastalıklardan biri de zona hastalığıdır. Yanı sıra suçiçeği, akut prostat enflamasyonu böbrek taşları sırt ağrılarına yol açar. Kalp krizi omuzlarda ve sırtta şiddetli ağrıya neden olabilir. Yine kalp kası iltihabı miyokardit sırt ağrısının nedenleri arasındadır.

Aort genişlemesi sırt ağrısına yol açabilir. Zatürreden kaynaklı öksürük ateş ve sırt ağrıları bir numaralı zatürre belirtileri arasındadır; akciğerin fonksiyonunu azaltması ya da çökmesi ilk olarak sırt ağrısına yol açar. Görüldüğü gibi sırt ağrılarının nedenleri çok fazladır ve tedavi yolları da buna göre çeşitlenir.