Nefes Darlığı Nedenleri ve Tedavisi - Sağlık Kenti

Nefes Darlığı Nedenleri ve Tedavisi

Tıp dilinde dispne olarak adlandırılan nefes darlığı, kişinin nefes alıp vermede zorlanması durumudur.

Tek başına bir hastalık olmayan nefes darlığı aslında başka bir hastalığın sonucunda belirti olarak ortaya çıkar. Biz bu yazımızda nefes darlığının nedenleri ve tedavisi hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Nefes Darlığı Nedenleri: Nefes darlığına en sık şekilde neden olan şey vücudu yorucu fiziksel aktiviteler ve egzersizlerdir. Bunlar pek önemli olmamakla beraber genelde vücut form tutunca gözükmediği gibi sağlık açısından da zararlı değillerdir. Sonuçta her bünyenin bir dayanma gücü vardır ve aşırıya kaçıldığı zaman herkeste bu tip nefes darlıkları gözükür.

Nefes darlığına neden olan asıl önemli sorun ise vücudun yapması gereken nefes solunumunu ve nefes dolaşımını yeterince yerine getirmesini engelleyecek hastalıklardır.

Nefes darlığına neden olan bu tip hastalıkları sıralamak gerekirse; astım, bronşit, zatürre, akciğer kanseri, kansızlık, zehirlenme, şişmanlık, kalp yetmezliği şeklinde sayılabilir.

Nefes Darlığı Belirtileri: Spor yaptıktan veya yorucu bir fiziksel işlevden dolayı nefes nefese kalmak çok normaldir ve nefes darlığı olarak kabul edilmez.Fakat otururken, yatarken, vücut istirahat halindeyken solunumda güçlük çekmek, rahat şekilde nefes alıp verememek ve nefes nefese kalmak nefes darlığının en yaygın belirtisidir.

Nefes Darlığı Tedavisi: Nefes darlığı tedavisinde ilk amaç nefes darlığına neden olan hastalığın bulunmasıdır. Bunun için EKG başta olmak üzere çeşitli fiziksel testler yapılır. Hastalığın kesin nedeni bulunduktan sonra ise bu hastalığa yönelik tedavi uygulanır. Bu tedavi yöntemlerini ise şu şekilde sıralayabiliriz;

– Astım veya bronşit gibi hastalıklardan dolayı olan nefes darlığına karşı bronşları gevşetici ilaçlar verilir.

– Kansızlıktan dolayı oluşan nefes darlığı için ise kansızlığa iyi gelen ilaçlar uygulanır.

Nefes darlığı sebepleri nelerdir?

Gördüğünüz gibi nefes darlığını tedavi etmek için ilk önce nefes darlığına neden olan ana hastalık veya rahatsızlık bulunmalı ve ondan sonra ona göre tedavi uygulanmalıdır. Nefes darlığı asla tek başına bir hastalık değildir, mutlaka başka bir hastalığın sonucunda ortaya çıkmıştır.

Önemli not: Nefes darlığından şikayet edenlerin sigarayı mutlaka bırakmaları ve yağlı yiyeceklerden mutlaka uzak durmaları gerekir.