Meme Kanserine Karşı Çocuklukta Bol Lifli Gıdalar Tüketmeli - Sağlık Kenti

Meme Kanserine Karşı Çocuklukta Bol Lifli Gıdalar Tüketmeli

Yüksek lif içeriğine sahip beslenme şeklinin kilo verme, düşük diyabet riski, astım ve alerji semptomlarından korunma gibi çeşitli sağlığı geliştirici etkileri mevcuttur. Harvard T.H. Chan School of Public Health’de yapılan yeni bir çalışmada ergenlik ve erken yetişkinlik döneminde özellikle meyve ve sebze gibi yüksek lif içeriğine sahip beslenme şekli olan kadınların meme kanserine yakalanma riskinin daha düşük olduğu ortaya konmuştur.

Çalışma, gençlik döneminde diyet lif tüketimi fazla olan kadıların tüketmiş oldukları miktara göre %12 ile %19 oranında daha az meme kanseri riskiyle karşı karşıya olduklarını vurgulamaktadır. 1 elmada, 2 dilim tam buğday ekmeğinde, yarım bardak barbunyada veya yarım bardak brokoli ya da karnabaharda bulunan her ek 10 gr diyet lifin meme kanseri riskini %13 oranında azalttığı belirlenmiştir.

Çoğu çalışmada tespit edildiği üzere, çocukluk ve gençlik döneminde meme dokusu kanserojenlerden etkilenmektedir. Bu nedenle bu dönemlerde çocuklarımızı çok daha sağlıklı beslememiz gerekmektedir. Beslenme uzmanları kadınların günde 21-25 gram arasında diyet lif tüketmesini, erkelerin ise 30-38 gram diyet lif tüketmesini önermektedir.