Kansere Karşı Savaşan Yeni Moleküller Bulundu! - Sağlık Kenti

Kansere Karşı Savaşan Yeni Moleküller Bulundu!

2017 tarihli bir haberdir.

Kuzey Carolina Tarım ve Teknik Devlet Üniversitesi’nden bir gıda bilimcisi olan Shengmin Sang, kanseri önleme ve tedavi etmeye vaat eden aspirin ve zencefil türevleri içeren bileşikler için patent aldı.

Yeni patentli bileşikleri aspirin ve zencefil türevlerini anti-kanser özellikleri ile birleştirerek elde edilmiştir. Bu bileşiklerin laboratuvar testlerinde kolon kanseri hücrelerinin öldürülmesinde, bileşenlerin tek tek aktivitelerine göre daha etkili olduğu belirlenmiştir. Bileşikler, metabolize olduklarında farmakolojik olarak aktif olan ön ilaçlardır.

Anti-kanser özelliklerine ek olarak, yeni zencefil bazlı türevler, aspirinin sıklıkla neden olduğu sindirim sistemindeki tahrişi azaltma potansiyeline sahiptir. Bileşikler bu olumsuz yan etkileri azaltabilirse, daha fazla hasta, aspirinin kolon kanseri, kalp hastalığı ve diğer bozuklukları önleme veya tedavi etme yeteneğinden yararlanabilir.

Mart ayında North Carolina Tarım ve Teknik Devlet Üniversitesi, Sang’ın patentli aspirin türevi bileşiklerini ticarileştirmek için Minneapolis merkezli bir Invensure şirketi olan SARISA Therapeutics ile özel bir lisans anlaşması imzaladı. Daha ileriki çalışmalar ile umut vadeden yeni ilaçlar ortaya çıkacak gibi gözüküyor.