Kalp Sağlığını Korumak İsteyenler Bu Öğüne Dikkat Edin - Sağlık Kenti

Kalp Sağlığını Korumak İsteyenler Bu Öğüne Dikkat Edin

İspanya’da bir grup araştırmacı tarafından yürütülen bir araştırma kahvaltı öğününü atlayan bireylerin kalp hastası olma riskinin 2 kat arttığını göstermiştir.
Ateroskleroz olarak ifade edilen bu durumda kolesterol, hücresel atık ve yağ birikintilerinin damar duvarında birikmesiyle damarın çapı ve elastikiyeti azalır; buna bağlı olarak da koroner kalp hastalığı, kalp krizi veya damar hastalıkları gibi durumlar ortaya çıkar.
Kahvaltının günün en önemli öğünü olduğu yapılan birçok çalışmayla ortaya konmuş bir durumdu ancak yapılan bu çalışmanın sonuçları bilinenden çok daha önemli bir öğün olduğunu ortaya koydu. Buna göre günlük olarak aldığı kalorinin % 5’ten azını kahvaltıya ayıranların yüksek enerjili bir kahvaltı yapanlara kıyasla ateroskleroz riskinin 2 kat daha yüksek olduğu bulunmuştur.
Sonuçları Amerikan Kalp Birliği’nin dergisinde yayınlanan bu çalışmada araştırmacılar kalp hastalıkları öyküsü bulunmayan 40-54 yaş arası 4000 katılımcı ile farklı kahvaltı alışkanlıklarının ateroskleroz riski ile ilişkisini değerlendirmişler. Bunun için katılımcıların yaşam tarzı alışkanlıkları sorgulanmış, damar görüntüleme teknikleri kullanılmış ve 6 yıl boyunca takipleri sağlanmış.

Kalp sağlığını nasıl koruyabilirim

Çalışma sonunda katılımcıların % 70’inin düzenli kahvaltı ettiği ya da kalan önemli bir kısmın günlük kalori alımlarının % 5-20’sini kahvaltıda aldığı belirlenmiş. Ancak % 3’lük bir kesimin genellikle kahvaltıyı atladığı görülmüş. Bu sonuçlar damar görüntülemeleri ile birlikte değerlendirildiğinde % 3’lük grupta bulunan kişilerin ateroskleroz risklerinin 1.5-2.5 kat daha fazla olduğu belirlenmiştir.
Yaşam tarzı alışkanlıklarının kalp hastalıkları riskinin değiştirilmesinde önemli olduğunu belirten araştırmacılar bu sonuçlarla beraber çok basit bir değişiklikle –kahvaltıyı atlamadan gerekli kaloriyi alarak – riskin azaltılabileceğini vurgulamışlardır.