Kalp Krizi; Nedir, belirtileri ve tedavi yöntemleri - Sağlık Kenti

Kalp Krizi; Nedir, belirtileri ve tedavi yöntemleri

Kalp Krizi Nedir?

Kalp krizi, kalbi besleyen koroner arterlerin akut veya kronik olarak tıkanması sonucunda, kalp dokusunun beslenememesi ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Kalp krizini tetikleyen nedenler arasında; stres, kötü yaşam koşulları, yetersiz ve dengesiz beslenme, hareketsiz yaşam, sigara kullanımı, var olan kronik kalp ve damar hastalıkları genetik yatkınlık sayılabilir.

Kalp krizi çoğunlukla kurtarılabilen bir vaka olduğu gibi belirti vermeden geçirildiğinde ölüme neden olabilen tehlikeli hastalıklar arasındadır. Kalp krizinde diğer bir önemli faktör ailede kalp krizi hikayesinin olup olmadığıdır. Genellikle aile öyküsünde kalp krizi hikayesi bulunan bireylerde kalp krizi geçirme olasılığı daha yüksektir.

Kalp krizi belirtileri nelerdir?

Kalp krizi birçok şekilde belirti verdiği gibi belirti vermeden de ortaya çıkabilir, birey genellikle kalp krizi geçirdiğini anlamaz. Rutin bir muayene esnasında ortaya çıkabilir.

Genel olarak kalp krizi belirtileri arasında;

  • Göğüste basınç hissi,
  • Nefes almakta zorlanma,
  • sol kol, omuz, çene ve sol el serçe parmağa kadar şiddetli ağrılar sayılabilir.

Kalp krizinde oluşan ağrı efor sarf etmekle veya hareket etmekle artar. Dinlenirken azalır ancak belirtiler geçmez. Genellikle yarım saatten daha uzun sürer bireyde sıkışma hissi ve soğuk terleme nöbetleri görülür. Bu dönemde ambulans istenmeli, sağlık ekiplerinin bireye daha kolay bir şekilde ulaşmasını sağlamak amacı ile birey yapabiliyorsa evin kapısında sandalyede oturarak sağlık ekiplerini beklemelidir. Bekleme esnasında bireyin kalp krizini daha az hissederek geçirebilmesi için birey kuvvetlice öksürerek krizin şiddetini azaltabilir.

kalp krizini önlemek için neler yapılabilir

Kalp krizi tedavisi nasıl yapılır?

Kalp krizi geçiren bireyler en geç iki saat içerisinde hastaneye yetiştirilmelidirler. Böylelikle hekim kalp krizi tedavisine kolaylıkla yön verebilir ve olumlu sonuç alma olasılığı da artar. Kalp krizi tedavisinde stent takılarak tıkanan koroner arterin açılması işlemi veya koroner arter by-pass greft işlemi denilen tıkalı damarın çıkarılması, ayaktan veya el bileğinin iç tarafından alınan arterin kalp dokusuna nakledilmesi işlemi ile tedavi gerçekleştirilir. Erken fark edilen kalp krizi ameliyatsız, ilaç tedavisi ile önlenebilir ancak geç kalınan kalp krizleri bireyin durumuna göre mutlaka ameliyat edilmelidir.