Bronşit için Bitkisel Çözüm - Sağlık Kenti

Bronşit için Bitkisel Çözüm

Bugün konumuz bronşit hastalığının bitkisel tedavisi. Özellikle kıştan bahara geçiş dönemlerinde oldukça sık rastlanan bir rahatsızlık olan bronşiti tanıtmak için sanırım bu zamanlar oldukça uygun bir tarih.

Bronşit soğuk algınlığı sonucu ortaya çıkan bir hastalık olsa da esasında bir akciğer hastalığıdır. Daha önce sitemizde bronşit hastalığının ne olduğunu, nedenlerini ve tedavisini anlatmıştım. Bu sebepten bu yazımızda bronşit hastalığı hakkında uzun uzadıya yazı yazmak istemiyorum.

Sizlere bu yazıda sadece bronşit hastalığına iyi gelen bitkisel ve doğal yöntemler hakkında bilgi aktaracağım.

C Vitamini: İçerdiği bol miktardaki antioksidan sayesinde bronşitten daha kolay ve kısa zamanda kurtulmanızı kolaylaştırabilir. C vitamini yönünden en zengin bitkileri şu şekide sıralayabiliriz: Maydanoz, kırmızıbiber, kekik, portakal, kivi, çilek, brokoli, koyu renkli yaprağı olan sebzeler.

Nane: Tek başına bronşit tedavisinde etkili değildir. Fakat hastalık sebebi ile meydana gelen belirtilerin azalması için kullanılabilir. Nanenin içeriğinde yer alan mentol akciğerlerde oluşan mukus sıvısının çözülerek öksürük tarafından vücuttan dışarıya atılmasını sağlar. Fakat şunu asla unutmamalısınız; emzikli anneler ve hamile kadınlar nane tüketmemelidir.

Mantar: Özellikle reishi mantarı dokularda oluşan hasarı minimuma indirerek akciğerleri tedavi ederek iyileşmesini sağlar. Bu türlü mantarlar vücudun bağışıklığını güçlendirerek hastalık hücrelerin yok olması konusunda oldukça etkilidir.

Zencefil: İltihap önleyici içeriği ile genellikle akut bronşit hastalarının tedavisinde kullanılabilir. Balgam sökmek ve oluşan kuru öksürüğün yok edilmesi için zencefil çayı içerek kullanabilirsiniz.

Rezene: Akciğer rahatsızlıklarından ve bronşitten dolayı meydana gelen öksürüğü hafifletmek için rezene çayı içmeniz faydalı olacaktır.

Okaliptüs Yağı: Ciğerlerinizi açmak ve öksürüğü hafifletmek amacıyla kullanabilirsiniz. Bir kabın içinde 1 litre suyu kaynatarak kaynayan suyun içine 15 damla okaliptüs yağı ekledikten sonra oluşan buharı hafif hafif soluyun.Uygulanan bu buhar yöntemiyle boğazınızda bir rahatlama hissedeceksiniz ve akciğerlerde toplanan mukus sıvısı yumuşayarak öksürükle birlikte dışarıya atılacak.

bronşit için bitkisel çözümler nelerdir?

İşte bronşite iyi gelen bitkisel yöntemleri ve çözüm önerilerini sıraladık. Sizde ilaç tedavisi istemiyorsanız bu yöntemler evde kolayca uygulayarak işinizi görecektir.