Ankara Çayyolu'ndaki Nöbetçi Eczaneler - Sağlık Kenti
cayyolu eczane

Ankara Çayyolu’ndaki Nöbetçi Eczaneler

Eczaneler, doktorun hastalarına yazdığı her türlü ilacın, reçete aracılığı ile hastaya verilmesi ve bu ilaçların kullanımı ile alakalı bilgi vermekle sorumlu işletmelerdir. Hastalar, eczanelere gelerek, doktorların, sağlıkları için reçetelendirdikleri ilaçları alırlar. Burada eczanenin ve eczacının görevi, hastaya doğru ilaç ve kullanım şeklini düzenli bir şekilde iletmesi yönündedir.

Ankara’da bulunan Çayyolu Eczanesi, yıllardır süregelen tecrübesi ve işinin başında olan bilgili çalışanlarıyla, Çayyolu mahallesinde vatandaşlarına hizmet vermektedir. Çayyolu mahallesinde yaşayan mahalle sakinlerinin büyük bir çoğunluğu, Çayyolu Eczanesi’nden ilaçlarını temin etmektedir.

Eczanelerin Görevleri Nelerdir?

 • Hastalara, doktorların reçete yolu ile yazdığı ilaçların bulundurulması,
 • Hastaların önceden kullandıkları ilaçlar var ise, yeni yazılan ilaç reçetesinin, bu ilaçlarla herhangi bir komplikasyon kurup kurmaması konusunda bilgi sahibi olunması,
 • Doktorun reçete ile yazdığı ilacın, hastaya ne şekilde kullanılacağına dair bilgi verilmesi,
 • Reçeteye tabii olmayan, hastaların kullanması gereken tıbbi cihazları satmak, örneğin; (termometre, tansiyon aleti,) gibi.
 • Hastanın ihtiyacı olan tıbbi cihazların kullanımı hakkında bilgi vermek,
 • Hastanın reçetesinin, uygun olup olmadığını ve resmiyetini kontrol etmek,
 • Hastaya yazılan ilaçların, o hastaya veya genel olarak her hasta için, yan etkileri olup olmadığını bilmek ve hastayı bilgilendirmek,
 • Hastaların ihtiyaçlarını karşılamak için, gerekli ilaçları temin etmek ve stoku takip etmek,
 • Hastaların genel profilini oluşturmak ve bu hastaların reçetelerini kayıt altına almak,
 • Hastaların ihtiyacı olan ilaçların temini için sigorta şirketleriyle iletişim halinde olmak,

gibi görevleri yer almaktadır. Türkiye’nin genelinde bu kurallar geçerli olduğu gibi, Ankara Çayyolu mahallesinde de eczaneler, bu kurallara riayet ederek görevlerini yerine getirmektedirler.

Ankara Çayyolu Eczaneler birliği, ortak karar ile, hangi geceler, hangi eczanenin, nöbetçi olacağı ile ilgili bir liste hazırlar ve bu listeyi bütün eczanelere bildirir. Ayrıca hafta sonları da yine ayrı bir liste ile hangi eczanenin hangi hafta sonu nöbetçi olacağı o listeye yazılır. Böylece Çayyolu nöbetçi eczaneler, bu bölge içerisinde belirlenmiş olur.

Eczanelerde Olması Gereken Özellikler Nelerdir?

 • İlaç sanayi ve kimyasal karışımlar ile ilgili bilgi ve donanıma sahip olmak,
 • Ayrıntılı ilaç bilgisine konsantre olmak,
 • Sistematik düşünmek ve nitelik sahibi olmak,
 • Çalışma saatleri konusunda esnek olabilmek ve uykusuz çalışmaya elverişli olmak,
 • Gerekli program ve yazılımları için, bilgisayar bilgisine sahip olmak,
 • Hastalarla iletişim kurabilme ve ilaçlar hakkında gereken bilgileri açıklayabilme yeteneğine sahip olmak, gibi özellikler, bütün eczanelerde ve çalışanlarında olması gereken nitelikler arasında yer almaktadır.
 • Çayyolu eczanesi, Ankara’da bu niteliklere sahip eczanelerden biridir diyebiliriz. Eğer Çayyolu nöbetçi eczaneler, konusunda bilgi almak isterseniz, internet arama motoruna, Ankara Çayyolu nöbetçi eczaneler yazarak, bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

Eczane Açmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Beş yıllık eğitim veren üniversitelerin Eczacılık fakültesinden mezun olarak, eczacı olabiliyorsunuz. Eczacı diplomanız olduğu için de artık bir eczane açmaya hak kazanıyorsunuz.

Eczane açmak, başlı başına büyük sorumluluk gerektiren bir iş olmakla beraber, kendinizi gün ve gün iyi geliştirmeniz gerekiyor. Sürekli yeni çıkan yönetmeliklerden ve ilaç sektöründen kesinlikle haberdar olmanız da şart.

 

Çayyolu Eczanesi Ankara

Çayyolu eczanesi, uzun yıllardır eczane işini yürütmekte ve bu konuda da oldukça güvenilir, başarılı bir rol sergiliyor. Her eczanenin yapması gereken gibi, müşterilerine gerekli bilgi aktarımını ve güler yüzünü hiç eksik etmiyor.

Bir eczane deyip geçmemek gerekiyor çünkü onlar, en zor zamanlarımızda, özellikle ki son dönemde yaşadığımız Covid-19 virüs salgınından dolayı en çok risk altında olan sektörler arasında yer alıyorlar. Büyük tehlike altında çalışıyorlar ve yine de işlerinin başlarında olmaya devam etmekteler.